Najczęstsze patogeny układu moczowo-płciowego

Zakażenia układu moczowo-płciowego wywoływane są przez szereg patogenów. Pakiet infekcyjny umożliwia oznaczenie w jednej próbce obecności trzech bakterii: Chlamydia trachomatis, Ureaplasma species i Mycoplasma genitalium. Testy wykonywane są metodą real-time PCR, dzięki czemu charakteryzują się wysoką czułością i mogą wykryć nawet śladowe ilości DNA bakterii. Pakiet infekcyjny zalecany jest przede wszystkim osobom aktywnym seksualnie, zmagającymi się z objawami zakażenia układu moczowo-płciowego lub niepłodnością. Materiałem do badania może być: wymaz z szyjki macicy, cewki moczowej, pochwy, spojówek, mocz, sperma.

Chlamydia trachomatis – chorobotwórcza bakteria przenoszona drogą płciową. Chlamydie to Gram-ujemne bakterie wewnątrzkomórkowe. Mikroorganizmy te po wtargnięciu do organizmu przyczepiają się do komórek gospodarza, następnie wnikają do nich i tam się mnożą, a następnie rozprzestrzeniają drogą krwionośną. U dziecka zakażonego w czasie porodu może dojść do zapalenia spojówek oraz zapalenia płuc. Nieleczone infekcje chlamydialne mogą prowadzić do niepłodności, reumatyzmu w młodym wieku, zapalenia przydatków,  zapalenia pęcherza moczowego, ciąży pozamacicznej, trudności z donoszeniem ciąży (poronienia, poród przedwczesny).

Obraz mikroskopowy Chlamydia trachomatis (badanie cytologiczne szyjki macicy)

Infekcja Chlamydia trachomatis – ciałka wtrętowe (inkluzje) cytoplazmatyczne otoczone strefą przejaśnienia (badanie cytologiczne szyjki macicy)


.

Ureaplasma species – bakteria przenoszona drogą płciową. Zakażenie tą bakterią może spowodować  m.in. poronienie, przedwczesny poród, zapalenie narządów płciowych, a u mężczyzn zakażenie gruczołu krokowego. Ureaplasma jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, bo może prowadzić do poronienia lub przeniesienia bakterii na noworodka w trakcie porodu (zdarza się to nawet w połowie przypadków zakażonych ciężarnych). U noworodków bakteria może powodować niską masę urodzeniową, zahamowanie wzrostu w łonie matki, później może być przyczyną u dziecka bakteriemii, zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Obraz histopatologiczny infekcji Mycoplasma i Ureaplasma

Obraz histopatologiczny infekcji Mycoplasma i Ureaplasma


.

Mycoplasma genitalium – to bezjądrowy patogen urogenitalny o średnicy około 300 nm. Występuje w drogach moczowo-płciowych zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Zalicza się go do bakterii, które prowadzą do najpoważniejszych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do niepłodności. Zakażenie Mycoplasma genitalium prowadzi do ostrego zapalenia błon śluzowych macicy, śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy, zapalenia narządów miednicy mniejszej. U mężczyzn patogen wiąże się z częściami męskich komórek płciowych co wpływa na obniżenie ruchliwości plemników a w konsekwencji utrudnia zapłodnienie.

Obraz mikroskopowy Mycoplasma genitalium

Mycoplasma genitalium nie ma ściany komórkowej, może przyjmować różne kształty: kuliste, owalne, pałeczkowate, nitkowate


.

Opracowały: Dominka Dragan i Paulina Kosiba

.