Zautomatyzowany system ThinPrep 5000 Processor Hologic do cytologii na podłożu płynnym

Cytologia na podłożu płynnym ThinPrep


W lutym 2023 roku w Zakładzie Patomorfologii w Krośnie wdrożono nowy, w pełni zautomatyzowany system ThinPrep 5000 Processor Hologic do wykonywania cytologii na podłożu płynnym.

Cytologia płynna LBC (ang.: Liquid Based Cytology) służy m. in. do diagnostyki raka szyjki macicy. Jest to nowa metoda wykonywania badania cytologicznego, w której wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, ale na specjalne płynne podłoże podlegające dalszej obróbce laboratoryjnej.

Cytologia płynna to precyzyjna metoda, bardziej skuteczna niż tradycyjna cytologia konwencjonalna i dająca większe możliwości diagnostyczne.

Inne zalety to:

  • znaczna poprawa jakości i wiarygodności wyniku cytologicznego,
  • wyższa wykrywalność zmian wysokiego ryzyka – nawet na poziomie 59,7%, co przy początkowych zmianach daje nawet 100% szans na wyleczenie,
  • minimalizacja ilości wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych,
  • oszczędność kosztów – znikome ryzyko potrzeby ponownego wykonania badania,
  • możliwość jednoczesnego wykonania testu na obecność wirusa HPV oraz patogenów takich jak np. Chlamydia trachomatis.


Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patologii Szyjki Macicy oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zarekomendowało zastosowanie podłoża PreservCyt (Hologic, Inc., Malborough, MA, USA) do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Cytologia na podłożu płynnym ThinPrep

Cytologia na podłożu płynnym ThinPrep


.