Zebranie szkoleniowo-naukowe na temat: „Diagnostyka zmian złośliwych jajnika”

W dniu 25.03.2015 r. w NZOZ Centrum Diagnostyki – Zakład Patomorfologii w Krośnie odbyło się zebranie szkoleniowo-naukowe na temat: Diagnostyka zmian złośliwych jajnika.

.

Rak jajnika to nowotwór występujący głównie u kobiet w okresie około lub pomenopauzalnym. Zapadalność na raka jajnika wynosi: 11,2/100 000 kobiet.

Rak jajnika - obraz makroskopowy

Rak jajnika - obraz makroskopowy


.

Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Objawy mają cechy niecharakterystyczne, ponieważ przez długi czas rak rozwija się w sposób utajony, a symptomy pojawiają się gdy guz osiągnie znaczne zaawansowanie.

Na raka jajnika częściej chorują kobiety, u których wystąpiły mutacje w genach: BRCA1 i BRCA2. Są to dwa geny, których produkty białkowe wchodzą w skład systemu naprawczego komórki.

Guzy jajnika bada się laboratoryjnie za pomocą odpowiednich markerów nowotworowych takich jak: antygen nowotworowy Ca-125. W celu podniesienia skuteczności w oszacowaniu ryzyka złośliwości w wykrytej zmianie jajnika opracowano algorytm o nazwie ROMA, w którego skład wchodzą: wymieniony wyżej Ca-125 oraz HE4-stosowany głównie w monitorowaniu leczenia i wykrywaniu wznowy raka. Do innych, mniej specyficznych markerów należy także antygen rakowo-płodowy CEA.

Rak surowiczy jajnika – obraz mikroskopowy

Rak surowiczy jajnika - obraz mikroskopowy


.

Diagnostyka raka jajnika

.

Prelegentka: Alicja Lenik

.